Ayak Sağlığında Ayakkabının Önemi

 

Her ne kadar narin ve hassas görünmeseler de bütün yükümüzü taşıyan, bize en temel ihtiyaçlarımızı karşılamamız için imkan sağlayan ayaklarımız… Hiç şüphesiz ki hepimiz ayaklarımız güzel görünsün isteriz ve bu yüzden onlara en yakışan ayakkabıları seçmeye özen gösteririz. Seçtiğimiz bu şık ayakkabıların ayak sağlığımızı her zaman olumlu etkilediğini söyleyemeyiz.  Ayakkabıların ayak sağlığımızda ne kadar etkili olduğunu biliyor muyuz? Peki ayaklarımızı güzel gösterirken aynı zamanda da rahat ettirmek ve sağlıklı kalmalarını sağlamak için neler yapmalıyız?

 

Ayağınızı Tanıyın

Ayaklarımız da tıpkı parmak izlerimiz gibi bize özeldir. Hepsinin karakteristik bir yapısı bulunur. Eğer bu ayaklarınızın bu özelliklerini iyi bilirseniz, ihtiyaçlarını anlar ve ona göre seçimler yapabilirisiniz. Örneğin; ayaklarınız taraklı ise tarak bölgesini sıkmayan, öne doğru çok daralmayan yani sivri bir buruna sahip olmayan ayakkabılar sizin için ideal olacaktır.

 

Ayakkabı Tipi Çok Önemli

Hava alışverişi yapabilen, esnek ve özellikle doğal malzemelerden üretilen ayakkabılar her zaman en iyileridir. Ayaklarınızın da hava almasını sağlar ve böylece ayaklarınız kötü kokular üretmez.

 

Seneye de Giyerim Demeyin

Büyük olsun daha rahat olur ya da nasılsa zamanla genişler düşünceleri ile ayakkabı alışverişi yapmayın. Ayak numaranıza uygun ayakkabıyı alın. Unutmayın ki ayağınız, kullandığınız ayakkabılara uyum sağlamaya çalışır ve bu yüzden zamanla hem şekli hem de sağlığı bozulabilir.

 

Aktivitenize Uygun Ayakkabı Seçin

Yapacağınız işlere uygun ayakkabılar giymelisiniz. Örneğin; koşu, yürüyüş veya spor yapacağınız zaman bu aktiviteler için üretilmiş olan ayakkabılar giymelisiniz. Eğer gün içinde çok uzun saatler ayakta kalıyorsanız veya koşuşturuyorsanız, alçak topuklu ve geniş burunlu ayakkabılar sizi ve ayaklarınızı daha rahat ettirecektir.

 

Topuklu Ayakkabıdan Vazgeçmeyin, Sadece Biraz Ara Verin

Kadınların çok sevdiği ve çok sık kullandığı topuklu ayakkabılar ne kadar şık ve zarif görünseler de pek sağlıklı oldukları söylenemez. Bu ayakkabılar; vücudunuzun bütün ağırlığını ayağınızın ön kısmında dengesiz bir şekilde topladıkları için, uzun süreli ve çok sık kullanımlarda sırt ve bel ağrılarına da sebep olabilirler. Bu yüzden bazı günlerde yüksek topuklara ara verip daha rahat ayakkabılarla ayaklarınızı dinlendirirseniz, farkı hissedeceksiniz.

 

İdeal Ayakkabının Özellikleri Nelerdir?

Topuk ile yürümenin itme fazı daha kolay olur, bu nedenle belirli bir topuk yüksekliği olan ayakkabılar hiç topuğu olmayan düz ayakkabılardan daha sağlıklıdır.

Uzmanlara göre; topuk yüksekliği küçük çocuklarda 0.5 cm, büyük çocuklarda 1.5-2 cm, yetişkin erkeklerde 2.5cm, yetişkin kadınlarda 3.5 cm olmalıdır.

Ayrıca, parmakların uç kısmı ile ayakkabının ön kısmı arasında 12 mm’lik bir boşluk olmalıdır. Parmakların üst kısmının ayakkabıya sürtünmemesi için de burada biraz boşluk olmalıdır ki aksi takdirde parmak üstlerinde ve tarak kemiklerinin altında nasırlar oluşabilir.

 

Unutmayın, en önemlisi önce ayak sağlığımız sonra modaya uygunluk ve güzel bir görünüştür.