Spor Ayakkabı Seçiminde 5 Altın Kural

 

Spor Ayakkabınız Amacınıza Uygun Olmalıdır

Ayakkabınızın modaya uygunluğundan daha önemli olan şey ise amacınıza olan uygunluğudur. Spor ayakkabı seçerken, ihtiyacınızı bilin ve ona göre karar verin. Ayakkabınızı farklı bir spor türü için kullanmamaya özen gösterin ki hem ayakkabınızın ömrü uzun olsun hem de siz aktivitenizden istediğiniz verimi alın.

Spor Ayakkabınızı Günün Başlangıcında Değil, Sonunda Alın

Günün sonunda doğru; yürümekten, koşmaktan veya ayakta durmaktan ayaklarımız şişer. Eğer ayakkabı seçimlerinizi günün bu saatlerinde yaparsanız, ayakkabınızın size daha sonra dar gelme olasılığını ya da yoğun geçen bir günün ardından ayaklarınızı sıkma olasılığını ortadan kaldırmış olursunuz. Böylece spor ayakkabınızda konforu yakalayabilirsiniz.

Spor Ayakkabınızı Denerken Çorabınızı Unutmayın

Eğer sürekli olarak kullandığınız bir çorap varsa ayakkabınızı onunla birlikte deneyerek almalısınız ya da yapacağınız spora uygun bir çorapla ayakkabı seçmelisiniz. Böylece ayakkabınız ayağınıza daha iyi uyum sağlayabilir ve sizi rahatsız etmez.

Mağazada Ayakkabıları Yürüyerek, Sıçrayarak Deneyin

Mağazadayken, denediğiniz ayakkabının olabildiğince ayağınızda kalması işinizi çok kolaylaştıracaktır. Örneğin; ayakkabı ayağınızdayken biraz yürürseniz kısa bir deneme sürüşü yapmış gibi olursunuz ve bu, size ayakkabıyı aldığınız zaman da ayağınızda nasıl hissettireceğini gösterir.

Ayakkabının Ucundaki Boşluk Önemlidir

Spor ayakkabı giydiğiniz zaman topuk ayağınıza sıkıca oturmalı, başparmak ve ayakkabının ucu arasında ayağınızın rahat edebileceği kadar boşluk bulunmalıdır. Ayak parmaklarınız, ayakkabının içinde çok rahat bir şekilde hareket edebilmelidir. Ayrıca, mümkünse bağcık bağlanan bölüm uzun olmalıdır; bu ayağın rahatça hareket etmesine izin vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir